Kompost je jako bioodpad součástí všech zahrad, polí a sadů. Nabízí skvělou možnost, jak recyklovat přírodní zdroje a vytvořit z nich živiny pro opětovný růst okolních rostlin a úrodnost půdy. I kompost se ale může za určitých podmínek stát nehostinným.
Kvalitu kompostu ukáže detailní rozbor
I do kompostu se totiž může dostat spousta nebezpečných a jedovatých látek, aniž by to bylo naší příčinou anebo bychom o tom věděli. Nahlédnout hluboko do poměrů pak můžete díky specializovaným rozborům kompostu. Ty se dělají podle oficiálních českých norem o průmyslových kompostech a hnojivech a zabývají se jimi různé společnosti, mezi které patří také laboratoř Monitoring. Ta vám pomůže například i s laboratorním rozborem pitné vody. Vaším prvním krokem by tedy rozhodně měl být kvalitní rozbor složení kompostu.
Podle rozboru upravte prostředí
Jakmile dostanete rozbor do rukou, získáte detailní zprávu o poměrech a složení vašeho kompostu. Po poradě s profesionálem pak můžete dostat i doporučení, jakým způsobem kompost upravit a případně doživit. V kompostu dochází k rozkladu biologického materiálu, a i přes to, že se rozkládá, potřebuje kvalitní rovnováhu podmínek. Bez nich kompost nikdy nebude dostatečně výživný jako hnojivo a stane se z něj doslova jen bioodpad.
Kompost otáčejte a čistěte
Po získání správné rovnováhy v kompostu nezapomínejte na to, že potřebuje i další kvalitní péči. Kompost by se měl především jednou za čas proházet a kvalitně „promíchat“. Pokud to budete dělat často a správně, tak se dostane kyslík do hloubi kompostu a společně s vlhkem urychlí rozklad materiálu.
Naopak vždy jakmile kompost vyprázdníme, například na konci zahrádkářské sezony, bychom měli nádobu či místo, kde kompost máme kvalitně pročistit. Nemusíme k čištění používat žádnou chemii, naopak postačí pouze čistá voda. Společně s čistou vodou vydrhněte i zbytky kompostovaného materiálu a počkejte, až zmizí klasický zápach, který každý kompost má. Zajistíte si tak, že nebude prostředí v kompostu příliš agresivní.