Jak hnojit bez chemie? Kompost nemusí stačit!

Rozhodli jste se, že vypěstujete zeleninu nadprůměrné velikosti, ale nehodláte používat klasické hnojivo? Nemusíte, nabízí se i jiné způsoby, jak dosáhnout cíle mnohem šetrněji k půdě. Problematika alternativního hnojení však není jednoduchá a nezbude vám, než se seznámit se základními fakty. V prvé řadě mějte na paměti, že v oblasti pěstování není nic zadarmo. Se zázračným receptem, jak sklidit obrovskou úrodu bez doplňování živin do půdy, ještě nikdo nepřišel.

Proč jsou přírodní hnojiva lepší než syntetická?

Používání syntetických hnojiv je jednoduché, tak proč se jim vyhýbat? Nic není perfektní a snadná aplikace bývá vykoupena mnoha riziky. K těm nejméně příjemným patří nežádoucí látky, které se mohou přes půdu dostat až do plodin. Chemie navíc může změnit pH půdy a zlikvidovat užitečné půdní organismy. A právě z těchto důvodů stoupají na oblibě přírodní hnojiva, například v podobě koňského hnoje.

Praktické kompostování

Kam s bioodpadem, kterého máte v kuchyni víc než dost? Proměňte ho na kompost a zužitkujte na zahrádce! S ohledem na množství bioodpadu můžete kompost vyrábět i v minikompostéru na balkoně. Anebo si někde před domem (ideálně na stinném místě, aby nevysychal) vyčleňte trochu místa a nepoužitelné zbytky potravin dávejte na hromadu. Kompost udržujte optimálně vlhký, tedy tak, aby kvůli nadměrnému množství vody nehnil a netvořila se na něm plíseň. A samozřejmě si ohlídejte, co do něj přidáváte – problematické mohou být například zbytky exotických plodů, protože bývají chemicky ošetřeny.

Mulč jako zdroj živin a ochrana před plevelem

Ačkoliv si můžete pořídit vyhnojený zahradnický substrát, nepodceňujte efektivitu mulčování. Pokryjete-li záhon menší vrstvou organického materiálu (např. listí, čerstvě posekanou trávu, dřevní štěpku, kůru…), dodáte mu živiny a zároveň mu poskytnete ochranu před vysycháním i nadměrným růstem plevele.