Jak postavit saunu svépomocí a proč to většinou dopadne špatně

Když jsem se rozhodl postavit saunu na zahradě vlastníma rukama, vypadalo vše náramně jednoduše. Možná to bylo tím, že v životě jsem ze dřeva postavil jen budku a krmítko pro sýkorky. Možná jsem neměl dát na rady internetových chytráků. A možná jsem zkrátka tu stavbu sauny měl svěřit profíkům. Ale pojďme to vzít od začátku…

Mám návod na stavbu sauny a jdu na to

Četl jsem to snad stokrát. Výroba saun není nic složitého. Všechny povídačky prodejců saun o tom, jak je stavba sauny náročná a složitá, jsou jen marketingové povídačky. Stavbu zvládne každý. Bez výjimek.

Takže i já, to dá rozum.

Na internetu jsem si stáhl návod na stavbu finské sauny. To byla hračka, našel jsem ho za pár minut. Byl u něj i rozpis materiálu a dokonce mi vyhovovala i velikost a řešení nakreslené sauny v návodu.

Vždyť finská sauna je jen bouda, kde se topí a kde musí být co největší teplo.

Na dřevu jsem ušetřil – všichni psali, že stačí obyčejný český smrk ze zimní těžby. Zapomeňte na sibiřský nebo severský smrk. Nebo na abachi či cedr. Zbytečně drahé. A těm povídačkám výrobců saun, že na lavice je nejlepší africká vrba a že nepálí ani v horku, nevěřím.

Kromě dřeva stačí sehnat komín, dveře s magnetickým zavíráním, odvětrání, nějaké ty lavice a saunová kamna. Jo a ještě vatu na izolaci, aby neutíkalo teplo, hliníkovou fólii, hliníkovou lepicí pásku a vruty do dřeva. To není problém, stavebniny mám kousek od domu, tam mi poradí.

Trochu jsem nepočítal, že budu muset koupit spoustu nářadí, které mi chybělo, ale stálo mě to jen něco přes polovinu měsíčního platu (okružní pila, vrtačka, elektrická bruska, kmitací pila atd.).

Nebudu vás napínat.

Cenově mě, moje vlastníma rukama postavená sauna na míru, vyšla o něco málo levněji, než ta od profíků. Mám z ní ohromnou radost, to víte, vždyť mne stála několik týdnů tvrdé práce a spoustu pokusů a omylů.

Jo a také několik modřin a zlomený malíček. Ale kdo by to počítal, radost z vlastního díla převažuje.

Příští rok dodělám a opravím těch pár drobností, které mě trochu trápí:

  • z toho českého smrku mi ze stěn a ze stropu občas ukápne horká smůla
  • lavice se začaly trochu kývat, asi jsem je někde špatně uchytil
  • ve stropě mi u komína černá dřevo, musím průchod vymyslet jinak
  • měl jsem dát větší větrací otvor, při saunování musím mít pootevřené dveře
  • kamna měla mít větší výkon, saunu roztápím skoro hodinu, prý to není normální
  • občas mi při saunování problikává světlo, tu elektrickou revizi musím nechat udělat co nejdříve

Záruku na saunu nemám žádnou. A proč také. Vždyť kdyby se cokoli přihodilo, dokážu si to opravit sám.

Takže pokud máte odvahu, spoustu času, chcete něco málo ušetřit, nevadí vám spousta starostí navíc a milujete riziko jako já – pusťte se do toho.

Ti ostatní, kteří chtějí luxusní saunu se zárukou a bez starostí, ať se kouknou k profesionálům na www.saunasystem.cz.