V zimních měsících by mohlo dojít k nepříjemným poškozením. Pokud tedy chcete, aby vaše nádrž dobře sloužila i v dalších sezónách, musíte ji dobře zazimovat.
Nemusí pršet, abyste mohli využívat služeb dešťové vody. Stačí mít kvalitní a objemnou nádř, která tuto vodu uchová k dalšímu použití. Jakmile se ale začnou blížit chladné měsíce, i vaše nádrž na dešťovou vodu bude potřebovat dostatečnou péči. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak vaši nádrž kvalitně zazimovat, aby chladné měsíce přežila bez úhony.
Ochraňte nádrž před mrazy
Nezáleží na tom, jestli dešťovku používáte k zalévání zahrady nebo doplňování dešťové vody do záchodu. Pokud s dešťovou vodou pracujete, musíte jí také dobře skladovat. Už na začátku vás ale musíme zklamat. Pokud chcete dešťovou vodu používat i přes zimu, raději na to zapomeňte. Jestliže by totiž přišly silné mrazy, mohly by zbytečně poškodit nádrž a její další součástky.
Vy, kteří dešťovou vodu používáte k zalévání zahrady, raději celou nádrž před zimou vypusťte. Nejenže její obsah nebudete potřebovat, ale hlavně se vyhnete zbytečným nákladům spojeným s následnými opravami. Především ventily a postřikovače by mohly během zimy utrpět zbytečné škody, které by vyžadovaly jejich úplnou výměnu.
Kdy nemusíte vodu vypouštět?
Nádrž na dešťovou vodu ale nemusíte mít pouze na povrchu. Jestliže vlastníte podzemní nádrž s ponorným čerpadlem, nejprve vypněte přívod elektřiny. Následně otevřete vypouštěcí ventil a vypusťte veškerou vodu ven. Jestliže máte nádrž připojenou k zahradním šachtám nebo ventilům, uvolněte i je. Tímto způsobem vypustíte všechnu vodu a zajistíte, že během zimních měsíců nedojde k poškození žádné z použitých součástí.
Všichni ostatní, kteří mají nádrž usazenou s krytím alespoň 500 mm se o ni přes zimu nemusí bát. Nádrž ani ponorné čerpadlo totiž zůstanou v plusové teplotě. Nebude tedy docházet k zamrzání tekutin a následným poškozením způsobených mrazem. I v zimě tedy budete moct používat nashromážděnou dešťovou vodu například k praní v pračce nebo k splachování záchodu.