Jak si zařídit zahradní altán?

Zahradní altány jsou oblíbeným místem nejen pro zahrádkáře, ale i pro ty, kteří mají rádi odpočinek v příjemném prostředí. Zahradní altán může být praktickým pomocníkem na zahrádce, ale i místem, na kterém vypnete od každodenních starostí. Na to, abyste si chvíle v altánku mohli užívat naplno a cítili se v něm co nejlépe, je důležitá příjemná a harmonická atmosféra. Tu si můžete ve svém altánku vytvořit přesně podle vašich představ. Inspirujte se několika nápady, jak si zařídit zahradní altán.

Prvním krokem při zařizování zahradního altánku bude, že si stanovíte, v jakém stylu si své zahradní království zařídíte. Vycházejte z vašeho vkusu, toho, co se vám líbí a co ve vás vyvolává příjemné pocity. Zamyslete se, jaké barvy máte rádi, jaké materiály jsou vám příjemné. O to snadněji se vám bude postupovat při zařizování zahradního altánku.

Zahradní nábytek – pohodlí a relax

Pravděpodobně první věcí, na kterou se při zařizování zahradního altánku zaměříte, bude zahradní nábytek. Logicky, protože na to, abyste měli kde odpočívat či přivítat hosty a užívat si společné chvíle při posezení, ho budete potřebovat. Nabídka zahradních stolů, židlí, křesel, houpacích lavic, sítí či taburet a stolků je dnes opravdu široká. Vybírejte v první řadě podle vašeho vkusu, tak, aby zahradní nábytek ladil spolu s prostředím zahrady a altánku. Výběr zahradního nábytku přizpůsobte i i prostoru, kterým váš dřevěný altán disponuje. Oblíbeným a také nejčastěji využívaným materiálem pro zahradní nábytek je umělý ratan. Tento materiál je odolný vůči dešti, silnému slunci i mrazu. Ratanový zahradní nábytek je dostupný v různých provedeních i velikostech. Nemusíte se proto obávat, že si pro svůj dřevěný altán nebudete umět vybrat. Můžete si zvolit i sedací soupravu pro využití v exteriéru, a tak vytvořit pohodlné sezení v altánku nejen pro vás ale i pro vaše hosty.

Pokud byste chtěli svůj altán ozvláštnit, můžete zvážit pořízení si houpací sítě či houpací lavice pro váš dřevěný altán. Potěší se tomu stejně jako děti a vy si můžete takovou houpací síť či lavici vychutnávat například při podvečerním sklenici vína s dobrou knihou.

Přírodní a praktické

Kromě zahradního nábytku můžete svůj dřevěný altánek ozvláštnit různými dekoracemi či ozdobami. Oblíbené a nejjednodušší řešení jsou živé květiny, rostliny či bylinky. S jejich pomocí si můžete vytvořit různé druhy atmosféry, přes romantickou, kouzelnou až po veselou a hravou. Využijte rostliny a květiny, které máte rádi, pohrajte si s barvami a zvolte takové rostliny, které spolu budou ladit. Využít můžete zároveň i bylinky, které vám kromě ozdobné funkce poslouží i prakticky, například během přípravy jídla s rodinou či přáteli. V poslední době je oblíbeným zahradním prvkem vertikální zahradní stěna. Je v podstatě jakousi malou zahrádkou, avšak je sázení vertikálně, nejčastěji s využitím dřevěných desek či palet. Do takové vertikální zahrady pro váš dřevěný altán můžete využít různé druhy rostlin, květin i bylinek, jako například bazalka, rozmarýn, tymián či mátu.

Altánky můžete ozdobit i jinými dekoracemi. Nemusíte však hned utíkat do obchodu, ale můžete využít staré věci, které již nepotřebujete. Například sklenice vám mohou posloužit jako svícny či stará konve na zalévání jako originální květináč. Vyhrajte se s vaší fantazií a vytvořte si ze starého nové.

Dřevěný altán je dokonalým místem k setkání s vašimi blízkými či na odpočinek, a rekreaci. Čas strávený ve vašem zahradním království si můžete zpříjemnit pohodlím a harmonickou atmosférou. Zařiďte si svůj dřevěný altánek tak, abyste v něm cítili co nejlépe, a tak si ho budete moci užívat ještě více.