Jaké podzimní venkovní květiny vám rozzáří zahradu?

Podzim přináší do zahrad i na terasy jedinečnou atmosféru. I když venkovní teploty klesají, nemusíte se vzdát pestrobarevné květinové výzdoby. Existuje celá řada krásných podzimních květin, které vám v tomto ročním období přinesou radost. Přinášíme vám tipy, jaké druhy vybrat a jak se o ně starat, aby vám vydržely dlouho kvést.

Které květiny volit pro podzimní výzdobu zahrady či terasy?

Klasickými podzimními kráskami jsou určitě chryzantémy. Vybrat si můžete z široké škály barev i tvarů květů. Oblíbené jsou plnokvěté dekorativní typy. Dalšími vhodnými druhy jsou astry s květy připomínajícími hvězdičky či větší druhy rozchodníků. Zajímavé variace nabízí také okrasné trávy.

Pro podzimní výsadbu na záhony se hodí například hortenzie, různé druhy cévnatých rostlin, jako jsou zimolezy, šeříky či svída. Tyto keře vyniknou sytými podzimními odstíny. Nezapomeňte ani na cibuloviny, můžete je zasadit už nyní.

Jak pečovat o podzimní květiny aneb připravte si zahradní nářadí!

Aby vám květiny co nejdéle vydržely pěkně kvést, věnujte jim pravidelnou péči. Zalévejte je obden, při suchu i častěji. Ideálně využívejte dešťovou vodu. Hnojte speciálním hnojivem zaměřeným na podporu květu. Odstraňujte odkvetlé květy a zalamujte stonky. Podpoříte tím růst nových pupenů.

Rostliny na záhonech i v květináčích chraňte před deštěm a větrem. Na zimu je můžete přikrýt netkanou textilií či chvojím. Některé odolné druhy přezimují venku bez problémů.

Pěstování na terase má svá specifika

Pěstování na terase či balkoně má oproti péči o květiny v záhonech svá specifika. Především zvolte odolné druhy vhodné do květináčů a truhlíků a nezapomínejte ani na ochranu před větrem, deštěm či žhnoucími slunečními paprsky.

Rostliny v květináčích také rychleji vysychají, proto vyžadují častější zálivku a hnojení. Substrát v truhlících je nutné pravidelně obměňovat. Před příchodem mrazů doporučujeme květiny přenést do zimní zahrady či jiných prostorů, kde nezmrznou. Při troše péče vám podzimní krásky budou zdobit terasu či balkon celé babí léto.

Inspirace pro podzimní aranžování

Podzimní květiny skvěle vyniknou v různých typech květináčů a truhlíků. Oblíbená je kombinace s dekorativními travinami či sušenými plody a květy. Nebojte se experimentovat s barvami a tvary.

Pro rychlou výzdobu terasy jsou vhodné zavěšené květinové koše a truhlíky, které dodají balkonu či pergole jedinečnou atmosféru. S květinami můžete pracovat i při výzdobě interiéru, například ve vázách či miskách.

5 zásad péče o podzimní venkovní květiny:

  • Vhodný výběr odolných druhů.
  • Pravidelná zálivka a hnojení.
  • Udržování květu odstraňováním odkvetlých částí.
  • Ochrana před nepříznivým počasím.
  • Kreativní způsoby aranžování.

S našimi tipy nebude podzim jen nudným a šedým obdobím, ale užijete si pestrobarevný svět, který toto roční období přinese i do vašeho domova.