Ať už jste profesionál v oblasti lesnictví, zahradnictví či údržby městské zeleně anebo volnočasový vášnivý zahrádkář, pravděpodobně budete dříve či později pracovat i s křovinořezem. A jelikož se jedná o činnost potenciálně rizikovou, měli byste vědět, jak se chránit.
Křovinořez je zahradnický nástroj poháněný buď spalovacím motorem nebo elektřinou, který k osekávání nežádoucího porostu využívá rotující kotouče, nože nebo struny. Křovinořezy jsou poměrně těžké, proto je pracovník nedrží jen tak v rukou, ale pomocí popruhů si je připne v závislosti na typu přístroje buď na záda, nebo na bok.
Rizika práce s křovinořezem
Především v případě neopatrného nebo nesprávného zacházení se toho může při práci s křovinořezem stát opravdu hodně. Nejčastěji to mohou být úrazy způsobené odletujícími úlomky materiálu, případně v důsledku takzvaného zpětného vrhu, ke kterému dochází při kontaktu řezacího kotouče s nežádoucí překážkou, například kamenem.
Úlomky mohou zasáhnout nejen samotnou obsluhu stroje, ale i ostatní osoby nebo zvířata v okolí. Proto je nutné hlídat si během práce takzvaný ohrožený prostor, což je kruhová oblast o poloměru 15 metrů (pokud výrobce nástroje neuvede jinak).
Jelikož křovinořez není zrovna tichý stroj, je jeho používání spojeno s vystavením pracovníka nejen nadměrnému hluku, ale také vibracím. Abyste se vyhnuli dlouhodobým následkům s tímto jevem spojeným, je nutné si v průběhu práce dávat pravidelné přestávky o délce alespoň 10 minut.
Další logický zdroj nebezpečí představují ostré řezné a pilové kotouče, které mohou způsobit poranění jak během manipulace s křovinořezem, například při uklouznutí po nezpevněném terénu, případně při čištění a údržbě.
Protiřezné rukavice a další nezbytná ochrana
Pro práci s křovinořezem je potřeba se správně a pořádně obléknout. Základem je pracovní bunda s dlouhým rukávem, neprořezné pracovní kalhoty a pevné boty s protiskluzovou podrážkou, případně pracovní holínky.
Ruce ochráníte před poletujícími úlomky i před zraněním během manipulace s kotouči protiřeznými rukavicemi. Pevná mušlová sluchátka vás zase ochrání před nadměrným hlukem. V neposlední řadě je nutné si chránit oči, a to buď pomocí ochranných brýlí nebo ještě lépe obličejového štítu. Obzvláště v prostředí s vysokými stromy, kde v případě probíhajících prací existuje možnost zasažení do padající větví, je na místě rovněž ochranná přilba.
Bezpečnostní zásady a postupy
Ještě před zahájením činnosti je nezbytné křovinořez řádně zkontrolovat, především stav kotouče a jeho upevnění pod ochranným krytem. Dalším krokem je pak kontrola terénu, který budete prořezávat, a odstranění veškerých překážek.