Škůdci mohou často překvapit i zkušené zahrádkáře. Tito živočichové se objevují nejčastěji

Zahrada může být místem odpočinku, i prostorem pro pěstování různých plodin. V danou chvíli není nic horšího, než když se na zahradě objeví nežádoucí škůdci. Někteří živočichové překvapí i zkušené zahrádkáře. S jakým výskytem je třeba počítat? Jsou druhy, které patří mezi časté škůdce.

Mšice

Velmi častý škůdce, na kterého mnozí přijdou až ve chvíli, kdy se v záhonech a na rostlinách objevuje i větší množství mravenců. Stačí otočit pár listů a důvod je zcela jasný. Mšice. Ta patří mezi nejčastější škůdce, kteří se na zahradách vyskytují. Naštěstí se dá celkem snadno zlikvidovat. Buď pomocí odvaru z tabáku, nebo pomocí chemických přípravků. Aplikace by měla být přímá, na spodní část listů rostlin.

Svilušky

Hlavním problémem tohoto nežádoucího hosta zahrad je jeho rychlé množení. Svilušky dokážou naklást desítky vajíček a za pár dní se líhnou nové. Nezastavit tyto škůdce včas může být problém, kterým bude brzy trpět celá zahrada. I tady může pomoci několik přírodních metod. Mezi osvědčené triky patří odvary z heřmánku, nebo odvary z cibule. Stačí takto postříkat rostliny a svilušky budou minulostí.

Krtek

Kdokoliv chce mít svou zahradu udržovanou, pro toho je krtek doslova noční můrou. Není nic horšího než dokonale udržovaná tráva, na které se objeví několik typických hromádek z hlíny. V tu chvíli je třeba začít jednat. Ideální je krtka odpudit vůní – třeba benzínu, nebo květin afrikánů. Také ho mohou odradit různé dunivé zvuky a vibrace, kvůli kterým půjde o dům dál.

Molice

U zahrádkářů poměrně známá bílá muška, která se podobně jako mšice objevuje na spodní části listů. Pomoc je v tomto případě opět poměrně jednoduchá – na molice platí výluh z kopřiv, kterým je rostlina postříkána. Díky tomu by se tento škůdce měl poměrně rychle zlikvidovat. Pokud to nezabere, stejně jako v jiných situacích, i zde potom pomůže chemie ze zahrádkářských potřeb, která už bude sázkou na jistotu.